BAT FÓRUM 2023

29.09.2023
BAT FÓRUM 2023

V dňoch 20. – 22. 09. sa na Štrbskom Plese uskutočnilo podujatie organizované SAŽP v spolupráci s MŽP SR s názvom „Proces IPKZ v SR a v ČR (slovensko-české BAT FÓRUM 2023)“. Medzinárodného podujatia sa zúčastnili zástupcovia MŽP SR, MŽP ČR, MPO ČR, SIŽP, ČIŽP, priemyslu, ale aj akademickej obce a mimovládnych organizácií; v celkovom počte 115 účastníkov v rámci fyzickej účasti, pričom zabezpečené bolo aj online vysielanie.

O svoje vedomosti a skúsenosti sa podelilo 16 prednášajúcich, z toho 4 boli z Českej republiky. Podujatie bolo opäť naplnené množstvom informácií, postrehov a vyvolalo ďalšie diskusie. Otvárané boli témy revízie smernice o priemyselných emisiách a potreby jej očakávanej transpozície, procesu tvorby a schvaľovania BAT/BREF, dekarbonizácie, ako aj obehovej ekonomiky. Podstatná časť programu bola venovaná zmenám, ktoré majú byť účinné od budúceho roka v legislatíve ovzdušia, EIA a IPKZ. Dôležitou a osviežujúcou časťou programu bola aj panelová diskusia. Vďaka širokej palete diskutujúcich si účastníci mohli vytvoriť obraz ako o pohľade MŽP SR, tak SIŽP, prevádzkovateľa a v neposlednom rade verejnosti na aktuálne problémy. Celým podujatím rezonovalo výročie zákona o IPKZ: v tomto roku totiž uplynulo 20 rokov od účinnosti zákona o IPKZ, ktorý je považovaný za jeden z prelomových zákonov v ochrane ŽP, keďže sa orientuje najprv na prevenciu, až potom na kontrolu znečisťovania. Bohatá diskusia ponúkla do budúcnosti viacero možných smerov riešenia problematiky IPKZ.

Podujatie bolo posledným v rade podujatí organizovaných v rámci HA4 Národného projektu 3. Účastníci vyjadrili nádej, že séria BAT fór bude pokračovať aj v budúcnosti.

Záznam z podujatia a prezentácie sú k dispozícii na web-stránke.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.