Kombináciou dopravy k lepšiemu ovzdušiu

09.01.2024
Kombináciou dopravy k lepšiemu ovzdušiu

Najviditeľnejší boom zažíva u nás za posledné roky individuálna cestná doprava, na čele s osobnými autami. Pred 100 rokmi bolo pritom auto raritou, dnes je však spotrebným tovarom. Najmä osobná automobilová doprava sa rýchlo stala dominantnou, autám sa prispôsobujú verejné, mestské a obecné priestory, aj medzimestská infraštruktúra, ktorá ovplyvňuje celkový ráz a rozdelenie krajiny. Týmto spôsobom sa tieto priestory stávajú menej využívateľné širokou verejnosťou. Okrem toho individuálna cestná doprava vplýva na životné podmienky obyvateľov sídel, ovzdušie, okolité ekosystémy a prispieva k zmene klímy.

Doprava je jediný sektor, v ktorom emisie skleníkových plynov stále stúpajú. Dôvodom je rozvoj automobilizmu. Podľa dát Európskej environmentálnej agentúry z roku 2021 zodpovedá za 22,21 % produkcie skleníkových plynov v rámci EÚ, ktoré negatívne prispievajú k zmene klímy. V rámci sektoru dopravy je najvýznamnejším producentom cestná doprava, na ktorú pripadá 71,7 % skleníkových plynov, pričom na osobné autá v rámci podsektoru cestnej dopravy pripadá takmer 60,6 % skleníkových plynov. Len od začiatku 90. rokov sa počet osobných a ťažkých úžitkových vozidiel na Slovensku viac ako zdvojnásobil. Predpokladá sa, že bude naďalej rásť.

Poloprázdne autá pomaly sa posúvajúce v kolóne maľujú nelichotivý obraz o plytvaní prírodnými zdrojmi iba kvôli nášmu pohodliu a domnelému pocitu slobody. Auto je skvelá vec, lenže čo ak má auto každý? A čo ak má každý dve autá? Potrebujeme ich v domácnosti niekoľko? Musíme aj na krátke trasy jazdiť autom? Potrebujeme auto alebo skôr mobilitu – presunúť sa ekonomicky, ekologicky a efektívne? K dispozícii máme celý rad možností, ktorými môžeme auto nahradiť a prispieť k udržateľnejšej mobilite. Niektoré si vyžadujú vyššiu vstupnú investíciu – napríklad výmena starého auta za novšie a efektívnejšie. Väčšinu z nás však nemusí stáť veľa peňazí preferencia hromadnej dopravy, v teplejších mesiacoch chôdza, bicykel alebo kolobežka. Niektoré rozhodnutia nám dokonca pomôžu ušetriť rodinný rozpočet – zdieľanie jedného auta v rodine alebo zdieľané jazdy s kolegami do práce. Vyberte si jednoducho tie, ktoré zohľadnia vaše lokálne podmienky.

Zamyslime sa, kam naša spoločnosť kráča (alebo sa skôr vezie?) aj prostredníctvom januárovej výzvy z kampane KlímaTYzuj sa, s ktorou Slovenská agentúra životného prostredia počas školského roka otvára naliehavé témy v oblasti klímy a kvality ovzdušia.

 

Výzva: Skombinuj sa

Prispejte k udržateľnej mobilite vlastnou silou. Práve svaly môžu významne pomôcť pri znižovaní emisií skleníkových plynov z dopravy. Ako? Vymeňte auto aspoň na časť cesty za prostriedok, ktorý namiesto fosílnej energie využíva na pohon tú vašu. Ďalším benefitom bude zlepšenie zdravia a kondície peňaženky.

 

Pravidlá výzvy:

1. Skombinujte auto s inými dopravnými prostriedkami (autobus, vlak, električka, „pešibus“, bicykel, kolobežka a pod.).

2. Odfoťte sa priamo v akcii a pošlite nám fotku. Pripojte aj krátku správu o svojej novej alebo už zabehnutej skúsenosti.

 

Registrovať sa do výzvy môžete tu: https://www.ewobox.sk/sazp/klimatyzuj-sa/zmobilizujem-sa.

 

Foto: súťaž Envirospektrum, Nicole Psársky, Cyklodovolenka, ZŠ Tomášov.

 

 


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.