EKOTOPFILM - ENVIROFILM 2017  Enviromagazin 4/2016
Enviroportál Enviromagazín Program obnovy dediny Európsky dohovor o krajine EIF Správa o stave ŽP Green Mountain Ekologická stopa  GPP  EnviroOtázniky  Enviroza Zelený Svet  GeoMinimum SlovakAid INSPIRE SnapSEE  Voda je život Operačný program Životné prostredie  Projekty SAŽP spolufinancované EÚ/ERDF, KF Life    WE MAPS  Environmentálny fond Nový zákon

Svetový deň vody 2017

autor:  SAŽP, 17.03.2017,  zobrazené 322 krát

Svetový deň vody (22. marec) sa oslavuje od roku 1993, v súlade s odporúčaniami Konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji.

Pripomíname si ním význam vody a upozorňuje na nevyhnutnosť udržateľného zaobchádzania s vodnými zdrojmi. Svetový deň vody je kľúčovým pre zameriavanie pozornosti na:

  • problémy týkajúce sa zásobovania pitnou vodou,
  • zvýšenie povedomia verejnosti o dôležitosti zachovania a ochrany zdrojov vody,
  • zvýšenie účasti a spolupráce vlád, medzinárodných agentúr, mimovládnych organizácií  a súkromného sektoru na organizácií osláv  Medzinárodného dňa vody.

Svetový deň vody je v tomto roku zameraný na tému „Waste Water - Odpadová voda“ aktivity  k nemu opäť pripravila aj Slovenská agentúra životného prostredia. Špecialisti odboru environmentálnej výchovy a vzdelávania oboznamujú študentov stredných škôl  s  problematikou prostredníctvom komentovaného premietania častí filmu The True Cost (dokument o oblečení, ktoré nosíme, o ľuďoch, ktorí ho vyrábajú, o vplyve tohoto priemyslu na životné prostredie. Aká je skutočná cena nášho oblečenia?), ktoré je súčasťou  tematickej prednášky Fast fashion (Rýchla móda). Tému prednášky zamerali na módu nielen preto, že je to oblasť blízka mladým ľuďom, ale aby hlavne upozornili na to koľko vody sa spotrebuje a znečistí počas výroby textilu a obuvi. Napríklad kým sa k nám dostanú jedny rifle, spotrebuje sa až 11 000 l vody. Je to veľmi aktuálna a málo diskutovaná téma. Navyše sa každý z nás môže rozhodnúť, či si kúpi 5 párov topánok na leto alebo len dva páry, ktoré sa hodia ku všetkému, rovnaké je to s oblečením.

Na pôde SAŽP už prednášku absolvovali 14. a 15. marca študenti Gymnázia Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici a ďalšia je naplánovaná na 27. marca pre študentov Strednej zdravotníckej školy Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici.

 < Späť

Facebook