EKOTOPFILM - ENVIROFILM 2017  Enviromagazin 4/2016
Enviroportál Enviromagazín Program obnovy dediny Európsky dohovor o krajine EIF Správa o stave ŽP Green Mountain Ekologická stopa  GPP  EnviroOtázniky  Enviroza Zelený Svet  GeoMinimum SlovakAid INSPIRE SnapSEE  Voda je život Operačný program Životné prostredie  Projekty SAŽP spolufinancované EÚ/ERDF, KF Life    WE MAPS  Environmentálny fond Nový zákon

Ekostopa SAŽP je pozitívna, Deň Zeme oslávime aktívne

autor:  SAŽP, 20.04.2017,  zobrazené 201 krát

Ekologická stopa SAŽP je pre našu planétu pozitívna, čo potvrdili výsledky nášho prieskumu. Vždy je však čo v oblasti ochrany našej planéty zlepšovať a preto si opäť chceme pripomenúť Deň Zeme aktívne.

Prvou aktivitou realizovanou pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa Zeme (22. apríl 2017) bolo vypočítanie ekologickej stopy SAŽP. Na základe výsledkov prieskumu vychádza ekologická stopa na jedného zamestnanca SAŽP na 0,75 globálneho hektára, čo v prepočte predstavuje  0,35 planéty. Počítala sa na základe spotreby elektriny, vody a kúrenia za dvanásť mesiacov. Zavážila aj separácia odpadu, veľkosť zelených plôch a zastavaného územia, počet stromov, ale napríklad aj nákup a vybavenie našej inštitúcie. Zvyšné  údaje do výpočtu sa doplnili na základe dotazníka, ktorý vyplnili zamestnanci SAŽP. Odpovedali v ňom na otázky, ktoré sa týkali ich dopravy do zamestnania a stravovania.

Ekologická stopa je metóda merajúca vplyv ľudských aktivít na planétu Zem. Tento vplyv vyjadruje prostredníctvom plochy zemského povrchu, na ktorú si nárokujeme svojimi každodennými aktivitami a konzumným životným štýlom. Zároveň zisťuje či sú naše nároky férové voči ostatným obyvateľom Zeme a v súlade s jej biologickou kapacitou. Ekostopa je vyjadrená  v plošnom meradle tzv. globálnymi hektármi (gha), ktoré následne prepočítavame na plochu planéty Zem. Získame tak predstavu o miere udržateľnosti nášho života.

Individuálnu Ekologickú stopu si môžete v prípade záujmu odmerať aj prostredníctvom interaktívneho samoobslužného nadrozmerného modelu Zeme (s priemerom 3,5 m),  ktorý bude v máji v rámci Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm 2017 nainštalovaný v priestoroch obchodného centra Europa v Banskej Bystrici.  Ak sa ju však chcete dozvedieť skôr môžete tak urobiť aj prostredníctvom internetovej stránky www.ekostopa.sk,  pričom výsledok výpočtu ekologickej stopy je možné odoslať na emailovú adresu alebo zdieľať na sociálnych sieťach.

Zamestnanci SAŽP si chcú pripomenúť Deň Zeme aj aktívne a preto plánujeme akciu Za krajšie mesto, v rámci ktorej opäť upravíme a vyčistíme okolie sídla SAŽP v Banskej Bystrici. Pôvodne bola naplánovaná na 20. apríla, ale na základe rozmarov aprílového počasia sme sa ju rozhodli presunúť na vhodnejší náhradný termín. V Stredisku  environmentálnej výchovy (SEV) SAŽP  DROPIE pripravujú v spolupráci s dobrovoľníkmi na 24. apríla čistenie zachovaných poľných ciest v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Ostrovné lúky. Táto lokalita má veľký význam pre biodiverzitu v poľnohospodárskej krajine Dolného Žitného ostrova. Staré poľné cesty poskytujú životný priestor pre drobný hmyz, ale aj rôzne rastliny. Tým zvyšujú potravinovú ponuku pre vtáctvo CHVÚ Ostrovné lúky. V SEV Dropie však touto aktivitou nekončia, na 28. apríla chystajú spolu so študentmi z Univerzity Konštantína filozofa zakladanie zelenej steny. Časť plota v areáli SEV skrášlia popínavými rastlinami paviniča trojlaločného. V zime jeho bobule s obľubou vyhľadávajú vtáci. Ako oporu pre rastliny zrecyklujú staré bicyklové pneumatiky. Okrem vplyvu na mikroklímu a diverzitu areálu sa všetci tešíme aj na estetický dojem zo živej zelenej steny.

Deň Zeme si pripomenieme aj envirovýchovnými aktivitami. Špecialisti odboru environmentálnej výchovy a vzdelávania SAŽP pripravujú  na 21. apríla pre žiakov Základnej školy Skuteckého v Banskej Bystrici aktivitu „Čo potrebujem?“. Počas nej zistia, že všetko so všetkým súvisí a nič nedokáže na našej planéte existovať samo o sebe. Na aktivitu nadviaže rozprávka o motýlikovi Modráčikovi, prostredníctvom ktorej žiaci pochopia aké dôležité je neprodukovať odpad. Zároveň sa naučia odpad triediť do triediacich košov a ako odmenu si budú môcť vyskúšať interaktívnu aktivitu s „hmatkami“.  Na 24. apríla je naplánované osvetové podujatie na tému Odpady v Strednej odbornej škole Automobilovej v Devínskej Novej Vsi. Aktivity budú zamerané na 5R – odmietni – redukuj – znovu využi – recykluj – kompostuj (refuse – reduce – reuse – recycle – rot). V rámci aktivity je naplánované aj premietanie tematických filmov z videotéky SAŽP. Envirovýchovní špecialisti navštívia 25. apríla aj Materskú školu v Novej Dubnici, kde pre deti pripravujú v rámci Dňa Zeme interaktívne aktivity. V areáli škôlky zriadia 4 stanovištia, kde budú na túto tému pre deti pripravené zábavné hry a úlohy.

Deň Zeme je deň venovaný našej planéte, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok bol v minulosti venovaný oslavám jarnej rovnodennosti a príchodu jari. V modernom ponímaní ide o ekologicky medzinárodne motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia.< Späť

Facebook