Decembrová výzva: darčeky nekupujte, vyrobte ich!

Decembrová výzva: darčeky nekupujte, vyrobte ich!

Posledná výzva tohto roka sa zameria na vianočné darčeky a ich výber. Verejnosť, školákov aj ich rodičov nabáda k zamysleniu sa nad dopadom nákupu vecí vo sviatočnom zhone – a to nielen na naše peňaženky, ale predovšetkým na životné prostredie.  

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami častokrát kúpime lacné, nevhodné a nekvalitné produkty, zabalené vo viacerých vrstvách obalov. Mnohé darčeky po Vianociach pritom skončia na skládkach a obaly môžu znečisťovať okolie. Osvetovo-vzdelávacia kampaň Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Zatoč s odpadom pokračuje v decembri výzvou, ktorá môže byť riešením tejto situácie. Zameria na výber vianočných darčekov s pridanou hodnotou a vyzýva na výrobu originálneho a zároveň environmentálne zodpovedného darčeka. Ten ocenia nielen najbližší, ale aj príroda. Tu je niekoľko tipov, čo možno podarovať pod stromček:

 

  1. Pozvánka na vlastnoručne urobenú večeru či piknik,
  2. poukaz na masáž či výlet,
  3. domáce pečivo či koláč, domáca kozmetika,
  4. vlastnoručne napísaná básnička alebo poviedka,
  5. namaľovaný obraz,
  6. dekorácia z prírodnín (napríklad adventný veniec zo šišiek a ihličia).

Darčeky s hodnotou si odfoťte a podeľte sa s nami aj o ďalšie originálne nápady, ktorými môžete inšpirovať ostatných. Do výzvy sa dá zapojiť kedykoľvek, v prípade záujmu o mesačné žrebovanie je však dobré výzvu splniť do konca decembra. Každá výzva je zároveň súťažou, v ktorej sa na konci mesiaca dajú získať zaujímavé ceny.

Pozitívnym príkladom spoločného úsilia zapojenej verejnosti je aj novembrové vyhodnotenie výzvy, ktorá bola zameraná na obaly. V rámci nej sa podarilo ušetriť viac ako 1500 ks obalov. Na základe spätnej väzby, ktorá nám od účastníkov kampane prišla, mnohí objavili čaro bezobalových obchodov a do vlastných nádob nakupovali strukoviny, oriešky, vločky, ryžu, cestoviny. Mlieko si zas chodili čapovať do automatu. Významný je pritom aj fakt, že najviac účastníkov kampane nahradilo jednorazové plastové tašky či vrecká plátennými obalmi.

 

Ďalšie užitočné tipy a rady k decembrovej výzve nájde verejnosť na stránke https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom/darceky-s-hodnotou .Informácie o kampani Zatoč s odpadom a o postupe registrácie sú zverejnené tu: https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom.

 

 

Vytlačiť