LUFA bodovala v septembrovej výzve

LUFA bodovala v septembrovej výzve

Septembrová výzva „Vymeň svoju HUBKU“ v rámci témy Systém verzus jednotlivec sa tešila veľkému záujmu, nielen zo strany verejnosti, ale aj samotných škôl. Výmenou za lufu by sme za rok spoločnými silami ušetrili až 31 776 klasických hubiek.

Lufa je tropická rastlina z čeľade tekvicovitých, tvarom pripomína tekvicu alebo cuketu. Darí sa jej hlavne v skleníkoch alebo vo foliolvníkoch. Keď majú plody priemer 2,5 až 5 cm, sú jedlé. Keď dosiahnu 5 cm a viac, začne sa vo vnútri tvoriť špongia. V suchom stave je lufa tvrdá a drsná, ale po namočení do vody zmäkne. To už zistilo aj množstvo účastníkov septembrovej výzvy. Úlohou bolo vymeniť klasickú hubku za lufu, a tým predísť tvorbe zbytočného odpadu. Lufu je totiž možné  po doslúžení hodiť priamo do kompostu. Do výzvy sa zapojilo 1324 aktívnych riešiteľov, čo nás veľmi teší. Dostali sme veľa zaujímavých a tvorivých odpovedí, fotografií aj názorných ukážok. Ak bude každý účastník výzvy požívať lufu celý rok, potom spolu ušetríme približne 31 776 klasických plastových hubiek. Mnohí z nás sa ju v ďalšej sezóne pokúsia aj dopestovať.

Vyberáme Vaše bezprostredné reakcie:

~ Dohodli sme sa, že o lufe porozprávame doma našim rodičom a presvedčíme ich, že životné prostredie sa dá chrániť aj takým spôsobom, že plastové hubky na riad a na umývanie vymeníme za prírodné! Žiaci IV. C triedy

~ Nevedeli sme o Lufe nič. Po prečítaní výzvy sme si veľa vecí so žiakmi naštudovali a rozhodli sme sa, že bude našou každodennou kamarátkou na hodinách chémie. Umývame s ňou chemické pomôcky po realizácií pokusov. Lenka P.

~ Nadšene sme sa zapojili do výzvy, pretože nám nie je jedno v akom prostredí žijeme. O lufe sme počuli prvýkrát. Hneď sme ju objednali cez eshop a rozdelili medzi náš kolektív 1. A. Dokonca ju používame aj v škole. Tešíme sa na ďalšiu výzvu. Daniela V.

~ LUFU používajú všetky naše pani kuchárky v hlavnej kuchyni, ako aj v kuchynkách pri triedach, najskôr si nevedeli zvyknúť, no za pár dní je to už inak a sú spokojné, čakáme na moment, kedy budeme môcť dať použitú lufu do kompostéra a sme veľmi zvedavé, či sa nám podarí vypestovať novú... držte nám palce.  Adriana H.

~ V našej domácnosti sme vymenili hubku za lufu vďaka nášmu dedkovi Fonzovi, ktorý lufu zasadil. Je veľmi zaujímavé a prekvapilo nás doma, ako lufa zmäkne pri kontakte s vodou a najviac super je, že dokáže vyčistiť riad ako naozajstná hubka. Lufu máme doma zaviazanú na špagátiku a keď sa jedna opotrebuje, dáme ju do kompostu a zo špagátika vezmeme ďalšiu. Ekológii ZDAR. Natália K.

~ Táto téma sa deťom veľmi páčila. Rozhodli sa, že si vytvoria plagátik pre rodičov o lufe. Sami navrhli, že ho vyrobia z papiera, ktorý im ostal zo zošitov z minulého roka, aby šetrili. S plgátom niesli domov rodičom aj vzorku lufy. Navrhli, že v triede lufu budeme používať nielen pri umývaní v umývadle, ale širšie odstrihnutú aj namiesto špongie. Katarína N.

~ Všetci testujúci sme boli užasnutí. Ja osobne (učiteľka) ju používam už skoro 3 týždne a nedám na ňu dopustiť. Rýchlo vyschne, nesmrdí a je super aj ako drátenka. Aj žiaci boli veľmi spokojní. Niektorí testujúci ju skúšali aj v sprche pri peelingu, super. Ďakujeme za super nápad, určite sa budeme snažiť si ju vypestovať. ZŠ Topoľčianky

Takýchto pozitívnych reakcií je naozaj veľmi veľa a nás teší, že LUFA zožala takýto úspech. Veríme, že sa k nám pripojíte aj v nasledujúcej, októbrovej výzve.

 

Viac informácií: https://www.ewobox.sk/clanok/lufa-bodovala-v-septembrovej-vyzve

 

 

Vytlačiť