Na potrebu zmeny konzumného spôsobu života upozorní Medzinárodný deň nenakupovania

Na potrebu zmeny konzumného spôsobu života upozorní  Medzinárodný deň nenakupovania

Žijeme v konzumnom svete, ktorý je charakteristický nadmernou spotrebou a ktorého výsledkom je fakt, že nakupujeme veľa nepotrebných vecí. Vecí, ktoré sme videli v reklame, u rodiny, u známych či kolegov a ktoré, samozrejme, chceme vlastniť aj my. Práve 27. november je však dňom, kedy by sme sa mali zamyslieť nad našimi nákupnými zvykmi a prehodnotiť naše spotrebiteľské správanie.

Medzinárodný deň nenakupovania sa prvýkrát objavil v roku 1992 vo Vancouveri. Kampaň, ktorú vtedy zorganizoval kreatívny umelec Ted Dave, upozorňovala na negatívne dopady nakupovania na životné prostredie, naše zdravie a samotný život. Jej odkaz je stále aktuálny aj v súčasnosti. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ako rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia, sa tejto téme v rámci environmentálnej osvety spoločnosti venuje dlhodobo. Odborníci na envirovýchovu a vzdelávanie SAŽP preto ponúkajú niekoľko tipov, ako odolať volaniu nákupného vozíka:

 

Zmeňte nákupné zvyky a obmedzte nákup len na nevyhnutné veci

V posledných rokoch sa do popredia dostáva termín dobrovoľná skromnosť, čiže štýl života založený na kontrolovaní svojich túžob a prianí. Naozaj potrebujem každý mesiac nový sveter či tričko, alebo si vystačím s tým, čo mám? Musím mať model telefónu podľa najnovších trendov? Skúste si pred každým nákupom položiť otázku či danú vec naozaj potrebujete, alebo iba chcete uspokojiť svoju túžbu, ktorá vám prinesie krátkodobé potešenie a o niekoľko dní budete túžiť po ďalšej veci.

Nedajte sa zmanipulovať reklamou

Reklama je všade okolo nás. Nové veci častokrát nakupujeme hlavne vplyvom dobre premyslenej reklamy, ktorá nás zasiahne na našom citlivom mieste. Ak viete, že ťažko odolávate pokušeniu, snažte sa mu vyhnúť (nepozerajte reklamy v TV, odhláste sa z newslettrov, zrušte doručovanie katalógov k vám domov).

Robte si nákupné zoznamy

Nákupné zoznamy používali už naši starí rodičia. Týka sa to hlavne nákupu potravín. Urobte si revíziu zásob, premyslite „jedálniček“ a spíšte si nákupný zoznam. Skúste v supermarkete odolať lákavým obalom, akciám a nakupujte presne podľa zoznamu.

Prekonávajte svoje túžby a dávajte si malé osobné výzvy

Povedzte si, že mesiac nekúpite žiadne oblečenie, prípadne si s kamarátmi zorganizujete výmenu oblečenia, tzv. SWAP. Obdarujte blízkych na Vianoce vlastnoručne vyrobenými darčekmi. Vyrobte si vlastnú kozmetiku. Namiesto kúpy nových kníh, zájdite do knižnice. V niektorých mestách dokonca fungujú aj špecializované knižnice vecí, kde si môžete požičať hodnotnejšie predmety či spotrebiče do domácnosti.

Definujte svoje skutočné potreby a hodnoty

Venujte čas sebe, rodine alebo priateľom namiesto nákupov. Pozornosť zamerajte na potreby svojich blízkych, prejdite sa v prírode, čítajte knihy, vzdelávajte sa.

Nezabudnite, že nakupovanie = odpad

Konzum a nadmerná spotreba so sebou prinášajú mnohé negatívna. Jedným z nich je tvorba zbytočného množstva odpadu. Odpadu, ktorý vzniká v procese ťažby, výroby, dopravy a hlavne spotreby. Odpadu, ktorý by vôbec nemusel vzniknúť. Ak vás zaujíma, ako predchádzať vzniku odpadu, chcete získať praktické tipy a máte radi výzvy zapojte sa do nového online projektu SAŽP s názvom „Zatoč s odpadom!“.

V rámci projektu predstavujeme postupne 10 rôznych výziev, ktoré spája spoločný cieľ - zamyslieť sa nad odpadom, naštartovať seba, ale aj okolie k pozitívnym zmenám. Zapojiť sa môže široká verejnosť, žiaci aj učitelia do 30. júna 2022. Viac informácií o kampani nájdete na webe www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom.

 

Foto: práca z medzinárodnej umeleckej súťaže Zelený svet (názov Stopy človeka, autor Adela Sabol Marguía)

Vytlačiť