Na Slovensku štartuje nová iniciatíva Sadíme budúcnosť

Na Slovensku štartuje nová iniciatíva Sadíme budúcnosť

Celonárodná iniciatíva Sadíme budúcnosť odštartovala 20. októbra. Cieľom nového programu nadácie Ekopolis je sadiť správne stromy na správnych miestach všade tam, kde je to potrebné. Každý, kto na Slovensku plánuje vysadiť strom vo voľnej krajine mimo les, má odteraz možnosť zaregistrovať svoju výsadbu na novom online portáli. Ten bude poskytovať prehľad o počtoch a druhoch všetkých vysadených stromov. Nad iniciatívou prebral záštitu aj minister životného prostredia Ján Budaj a osobitne nad jej vyhlásením aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a prezidentka Zuzana Čaputová.

V iniciatíve Sadíme budúcnosť spojila nadácia Ekopolis úsilie chrániť životné prostredie, dlhodobú podporu komunitných projektov a rastúci záujem ľudí o to, ako môžeme reálne pomôcť našej krajine. Témam životného prostredia a občianskej spoločnosti sa Ekopolis venuje už od roku 1991. Oficiálne vyhlásenie novej iniciatívy prebehlo symbolicky na Medzinárodný deň stromov. V obci Trstené pri Hornáde si po slávnostnom otvorení organizátori spolu s partnermi, ministrom a žiakmi základnej školy vysadili stovku malých stromov do novozaloženej Škôlky stromov venovanej prezidentke Zuzane Čaputovej. Tá bude slúžiť ďalším generáciám ako genofond pôvodných druhov drevín v regióne. Účastníci akcie vysadili aj 40 vzrastlých líp a dubov do alejí popri cestách v krajine.

V nadácii Ekopolis si uvedomujeme, že výsadba stromov a kvalitnejšia zeleň nie je univerzálnou a ani jedinou cestou k udržateľnej budúcnosti. Chceme však podporiť čo najviac ľudí, ktorí chcú na Slovensku sadiť vhodné stromy tam, kde to má zmysel. Je to jeden zo spôsobov, ako urobiť krajinu krajšou, pestrejšou a tiež odolnejšou voči dôsledkom zmeny klímy, ktoré posledné roky pociťujeme viac ako kedykoľvek predtým,“ hovorí Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Medzi prvé výsadby, ktoré sa do iniciatívy zapojili, je výsadba v obci Dolné Orešany. Miestni obyvatelia vysadili v rámci projektu Orešanský jedlý les 40 stromov pôvodných odrôd ako dula, mišpuľa či orech a 70 kríkov malín, černíc, rakytníka i šípok. Až 120 nových líp krášli obec Liptovský Ondrej a Smrečany, vysadené vďaka občianskemu združeniu Tatry v projekte Liptovské stromoradia. Dubová alej s 80 stromami pribudla v Novom Ruskove a v obci Kladzany miestni vysadili 120 čerešní, orechov a dubov. Celkovo by sa do konca roka 2021 malo zrealizovať asi 30 výsadieb s  800 novovysadenými drevinami.

Všetky potrebné informácie nájdete na www.sadimebuducnost.sk. Online portál pomôže záujemcom pomôže s plánovaním, odborným poradenstvom či metodikou pre zmysluplné výsadby, hľadaním pozemkov i získavaním financií cez otvorené grantové kolá už na jar 2022.

Slovenská agentúra životného prostredia je v programe odborným garantom a zabezpečuje inštitucionálnu podporu.

 

 

Zdroj: https://www.ekopolis.sk/2021/na-slovensku-startuje-nova-iniciativa-sadime-buducnost

Foto: ilustračné

Vytlačiť