
Regionálne centrum Bazilejského dohovoru (RCBD), ktoré je organizačnou zložkou SAŽP, realizovalo od septembra 2019 projekt na Posilnenie kapacít súvisiacich so zberom dát v oblasti národného reportingu pre Bazilejský dohovor a Štokholmský dohovor, odoziev na import pod Rotterdamským dohovorom a ciele udržateľnosti.
Hlavným cieľom projektu bolo prispieť k implementácii rozhodnutí o podávaní národných správ pre Bazilejský dohovor o riadení pohybov nebezpečných odpadov cez hranice štátov a ich zneškodňovaní, Rotterdamský dohovor o udeľovaní predbežného súhlasu po predchádzajúcom ohlásení a Štokholmský dohovor o perzistentných organických látkach a rozhodnutí o medzinárodnej spolupráci a koordinácii.
Projekt, financovaný zo zdrojov Programu Organizácie Spojených národov pre životné prostredie (UNEP), bol realizovaný v Moldavsku. Ako pilotnej krajine mal pomôcť pri posilňovaní vyššie spomenutých kapacít, ako aj šíreniu skúseností v ďalších krajinách, ktoré prejavia o podobný projekt záujem.
Hlavné aktivity projektu:
- Zmapovanie súčasnej situácie v oblasti požiadaviek podávania správ pre Bazilejský a Štokholmský dohovor, odoziev na import v rámci Rotterdamského dohovoru a ukazovateľov súvisiacich s cieľmi udržateľnosti v Moldavskej republike ako pilotnej krajine.
- Identifikácia opatrení pre posilnenie zberu relevantných dát
- Organizácia konzultácií viacerých zainteresovaných strán s cieľom prezentovať výsledky mapovania a navrhovaných opatrení na zlepšenie zberu dát
- Uskutočnenie jedného alebo viacerých opatrení na posilnenie zberu dát
- Príprava správy s odporúčaniami a ponaučeniami súvisiacimi s národným reportingom podľa Bazilejského a Štokholmského dohovoru, odoziev na import v rámci Rotterdamského dohovoru a ukazovateľov súvisiacich s cieľmi udržateľnosti
Hlavné výstupy projektu:
- Report zo zmapovania súčasnej situácie – zosumarizoval potreby pre zlepšenie Moldavska v oblasti podávania správ pre Bazilejský, Štokholmský ako aj Rotterdamský dohovor, a ukazovateľov súvisiacich s cieľmi udržateľnosti. Zároveň bol analyzovaný proces zberu dát, ako aj možné prekážky samotného procesu zberu a súčasťou sú identifikované základné opatrenia na jeho posilnenie.
- Workshop pre zainteresované subjekty, kde boli predstavené výsledky mapovacieho procesu a prediskutované možné opatrenia na zlepšenie. Workshop sa uskutočnil v Kišiňove za osobnej účasti medzinárodného konzultanta z radov štatistickej divízie UN (UNSD) a on-line účasti expertov Bazilejského a Štokholmského dohovoru.
- Identifikované opatrenia zamerané na udržateľnosť a posilnenie inštitucionálnych kapacít na národnej úrovni ako výsledok konzultačných stretnutí hlavných zainteresovaných subjektov.
- Správa s odporúčaniami a ponaučeniami z implementácie projektu v Moldavskej republike.
- Dva workshopy (národný a medzinárodný), na ktorých boli predstavené výsledky projektu. Avšak v dôsledku pandemickej situácie s COVID-19 boli workshopy uskutočnené online za účasti všetkých zainteresovaných strán – UNEP, RCBD, národných i medzinárodných expertov, ako aj relevantných národných zainteresovaných subjektov.
Napriek posunu začiatku realizácie projektových aktivít, ako aj nepredvídateľným okolnostiam súvisiacim s pandemickou situáciou COVID-19, v druhej polovici realizácie projektu boli nakoniec všetky aktivity projektu úspešne ukončené.