- Domov
- Životné prostredie
- Environmentálne manažérstvo
- Environmentálna stopa
- Prechodná fáza environmentálnej stopy
Prechodná fáza environmentálnej stopy
V období medzi ukončením pilotnej fázy EF (prebiehajúcej v r. 2013-2018) a možným prijatím politík implementujúcich metódy environmentálnej stopy produktu (PEF) a environmentálnej stopy organizácie (OEF) sa zavádza prechodná fáza EF (od r. 2019). Určenie environmentálnej stopy pre daný produkt, službu alebo organizáciu je teda počas trvania prechodnej fázy stále dobrovoľný.
![](/cms/cke_images/1920/image_65c482cd23e60.png)
Hlavnými cieľmi prechodnej fázy je poskytnúť rámec pre:
- Monitorovanie implementácie existujúceho súboru pravidiel na hodnotenie environmentálnej stopy produktov v príslušných kategóriách (PEFCR) a súboru pravidiel na hodnotenie environmentálneho správania sa organizácií v príslušných hospodárskych odvetviach (OEFSR);
- Vývoj nových PEFCR/OEFSR;
- Nový metodologický vývoj.
Spolu s neustálym pokrokom a vznikom nových medzinárodne schválených prístupov by sa metódy environmentálnej stopy mali aktualizovať, aby sa do nich začlenili nové ukazovatele alebo pravidlá modelovania. O týchto aspektoch sa diskutuje v expertnej skupine Komisie v rámci technickej poradenskej rady pre environmentálnu stopu (Technical Advisory Board - TAB).
Súčasťou expertnej skupiny zaoberajúcej sa problematikou EF, bola zriadená pracovná skupina, ktorá poskytuje odborné znalosti a rady Európskej komisii o činnostiach súvisiacich s prechodnou fázou environmentálnej stopy. Bola tiež vyhlásená výzva s cieľom identifikovať organizácie, ktoré by zastupovali širšie ekonomické sektory a teda umožňovali by zapojenie nových členov. Výzva sa týkala týchto sektorov:
- Odevy a obuv
- Nápoje
- Produkty na báze chémie
- Stavebné výrobky
- Elektrotechnika a elektronika
- Potravinárske výrobky (vrátane výrobkov, ktoré nie sú určené na ľudskú spotrebu)
- Materiály a medziprodukty
- Výroba a prenos energie
Jedným z výstupov aktivít expertnej skupiny je Odporúčanie Komisie (EÚ) 2021/2279, týkajúce sa používania metód environmentálnej stopy na meranie a oznamovanie environmentálnych vlastností produktov a environmentálneho správania organizácií počas ich životného cyklu. Viac informácií k aktualizovanému odporúčaniu z roku 2021 nájdete tu.
Formujú sa aj ďalšie nástroje poskytujúce efektívnejšie využívanie metódy EF, ide napríklad o databázu EF, ktorá bude umožňovať jednoduchší prístup k dátam o jednotlivých PEF/OEF. K rozšíreniu PEF metód prispeje tiež aplikácia pravidiel eco-designu v jednotlivých kategóriách produktov. Možnosťou je aj vznik nových PEFCR/OEFSR kategórií, ako aj už spomínané aktualizovanie terajších kategórií o nové poznatky.
Ak máte technické otázky týkajúce sa PEF/OEF metód, napíšte na e-mailovú adresu EF_Helpdesk@thinkstep.com
Ak máte otázky týkajúce sa procesu, napíšte na e-mailovú adresu env-environmental-footprint@ec.europa.eu