Envirorezort a Európska komisia spúšťajú kampaň na podporu mobility

22.07.2025
Envirorezort a Európska komisia spúšťajú kampaň na podporu mobility

Mestá a obce, samosprávne kraje, inštitúcie, neziskové organizácie či školy majú jedinečnú príležitosť prihlásiť sa do Európskeho týždňa mobility 2025 a takto predstaviť svoje aktivity nielen v prospech zlepšovania udržateľných foriem dopravy, ale aj v prospech zlepšovania kvality života obyvateľov. 

Organizátorom a iniciátorom kampane je Európska komisia, na Slovensku ju koordinuje Slovenská agentúra životného prostredia, rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR. Témou tohtoročnej kampane je MOBILITA PRE VŠETKÝCH.

Európsky týždeň mobility je najrozšírenejšia kampaň na podporu udržateľnej mobility, ktorá už dávno prekročila hranice Európy. Každoročne sa koná v termíne od 16. do 22. septembra a vrcholí tradičným Dňom bez áut (22. september). Od svojho vzniku v roku 2002 sa kampaň stala silnou motiváciou pre rozvoj inteligentných, ekologických a dostupných dopravných riešení. Poskytuje priestor nielen na propagáciu, ale aj na testovanie a implementáciu konkrétnych opatrení v praxi. Vytvára širokú platformu na zdieľanie príkladov dobrej praxe medzi zapojenými sídlami, ktoré sa tak navzájom môžu inšpirovať, motivovať a vymieňať si cenné skúsenosti.

Aktuálna téma kampane Mobilita pre všetkých kladie dôraz na to, aby doprava bola prístupná, bezpečná a spravodlivá pre všetkých. „Na ministerstve životného prostredia podporujeme budovanie bezpečných cyklotrás a tam, kde je to možné, dávame urýchlene súhlasy na prenájom pozemkov patriacich pod envirorezort. Takto sme to urobili napríklad na Devíne, riešime povolenia pre cyklotrasy na Orave a prenájom pozemkov na Domaši. Envirorezort sám podporí výstavbu cyklotrás aj finančne, ako napríklad tie v Malokarpatskej vinnej oblasti,“ zdôraznil Tomáš Taraba, vicepremiér a minister životného prostredia SR.

Ako uviedol Juraj Moravčík, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia: „Európsky týždeň mobility je ideálnou príležitosťou nielen plánovať, ale aj zavádzať konkrétne opatrenia. Práve mestá a obce zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, ako sa ľudia pohybujú. Samosprávy majú kompetencie aj možnosti ovplyvňovať dopravné návyky – vytváraním kvalitného verejného priestoru, bezpečných chodníkov, cyklotrás a dostupnej verejnej dopravy.“

Európsky týždeň mobility umožňuje prezentovať príklady dobrej praxe a dáva priestor pre diskusiu a návrhy riešení. Tisícky miest každoročne práve počas tejto kampane dokazujú, že aj malé kroky môžu priniesť veľké zmeny. Tohtoročná téma  „Mobilita pre všetkých“ dáva príležitosť a vyzýva samosprávy, aby pri plánovaní dopravy mysleli na všetkých obyvateľov – vrátane seniorov, detí, ľudí so zdravotným znevýhodnením, obyvateľov vidieka či nízkopríjmových skupín.

Registrovať sa do kampane ETM 2025 je možné prostredníctvom webového sídla www.eurotm.sk, kde sú taktiež prístupné všetky potrebné informácie o kampani, metodické materiály, tematické príručky, príklady dobrej praxe, podklady pre jej propagáciu.

Generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík na fotografii s víťazmi ETM 2024: Mesto Stará Turá, Košický samosprávny kraj a ZŠ J.A. Komenského v Seredi.

Generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík na fotografii s víťazmi ETM 2024: Mesto Stará Turá, Košický samosprávny kraj a ZŠ J.A. Komenského v Seredi.

Prečítajte si aj: Spoznali sme víťazov súťaže o Cenu Európskeho týždňa mobility 2024


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.