Informačný deň k Dohovoru o krajine Rady Európy 2025

21.05.2025
Informačný deň k Dohovoru o krajine Rady Európy 2025

21. mája 2025 sa uskutočnil 16. ročník Informačného dňa k Dohovoru o krajine Rady Európy. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ako hlavný organizátor, v spolupráci s Fakultou ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene a Slovenskou lesníckou a drevárskou knižnicou pri Technickej univerzite vo Zvolene usporiadala podujatie so zameraním na aktuálne otázky starostlivosti o krajinu.

Počas seminára odzneli informácie o aktivitách organizovaných Radou Európy pri implementácii Dohovoru o krajine Rady Európy. SAŽP zastupoval riaditeľ sekcie environmentalistiky a medzinárodnej spolupráce/vedúci strediska adaptácie na zmenu klímy Jozef Turok. S prednáškami vystúpili aj ďalší zástupcovia SAŽP. Iveta Bohálová informovala o metodike zohľadnenia a posúdenia hodnoty krajiny, ekosystémov a biodiverzity a Robert Robenek o metodike prioritizácie brownfieldov pre ich efektívnu revitalizáciu prostredníctvom scenárov budúceho využívania. Ľubica Midriaková Zaušková predstavila prípravu stratégií adaptácie na zmenu klímy, s ukážkami z praxe z mesta Púchov a obce Dubová. Lenka Gubová priblížila projekt Zelené obce Slovenska 2 a Tomáš Mičík iniciatívu EÚ s názvom 3 miliardy stromov.

Odborný seminár určený širokej odbornej verejnosti sa konal v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene za účasti 65 zástupcov akademickej obce, štátnej správy, samosprávy, Štátnej ochrany prírody, odborných organizácií, súkromných firiem a ďalších organizácií. Súčasťou podujatia bola aj putovná panelová výstava „Cena Slovenskej republiky za krajinu“. Seminár je tradične organizovaný na podporu implementácie Dohovoru o krajine Rady Európy na Slovensku.

 


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.