Jedenástka slovenských miest zabojuje o titul ENVIROMESTO 2023

Jedenástka slovenských miest zabojuje o titul ENVIROMESTO 2023

Aktuálny 4. ročník národného ocenenia ENVIROMESTO 2023 prilákal k účasti jedenásť mestských samospráv z celého Slovenska: Banská Bystrica, Bardejov, Handlová, Krupina, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Piešťany, Prešov, Púchov, Vrútky a Žilina. Mestá teraz čaká posudzovanie prihlášok národnou hodnotiacou komisiou, ktorá rozhodne o ich umiestnení počas leta.

Ambíciou ocenenia ENVIROMESTO 2023 je vyzdvihnúť tie samosprávy, ktoré odzrkadľujú pozitívny, hodnotný a inovatívny prístup k starostlivosti o mestské životné prostredie. Vyhlasovateľom ocenenia je Ministerstvo životného prostredia SR a organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia. V tomto ročníku sa do kampane zapojilo 11 miest. Svojich reprezentantov však majú takmer všetky slovenské kraje vrátane Prešovského, Žilinského, Banskobystrického, Trenčianskeho a Trnavského. Jednotlivé mestá budú posudzované v týchto oblastiach:

 

  1. Zelené a obehové hospodárstvo (zapojené mestá: Banská Bystrica, Handlová, Liptovský Mikuláš, Púchov, Vrútky, Žilina)
  2. Ochrana prírody a krajiny (zapojené mestá: Banská Bystrica, Krupina, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Piešťany, Prešov, Púchov, Vrútky, Žilina)
  3. Zdravé mesto (zapojené mestá: Banská Bystrica, Bardejov, Handlová, Liptovský Mikuláš, Púchov, Vrútky, Žilina)

 

Laureátom národného ocenenia ENVIROMESTO 2023 bude len tá samospráva, ktorá sa zapojila do všetkých troch oblastí. O tento prestížny titul zabojujú tieto mestá: Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Púchov, Vrútky a Žilina. Počas nasledujúcich mesiacov hodnotiaca komisia zložená z odborníkov envirorezortu a zo zástupcov partnerských organizácií vyhodnotí kvalitu zaslaných prihlášok s prílohami a tiež posúdi význam a prínos zrealizovaných aktivít v konkrétnej samospráve. Dvojkolové hodnotenie bude ukončené v auguste, výsledky národného ocenenia ENVIROMESTO 2023 verejnosti predstavíme na jeseň tohto roka.

Viac informácií o národnom ocenení ENVIROMESTO 2023 nájdete na webovej stránke http://www.sazp.sk/enviromesto/.

 

 Foto: ilustračná

 

 

 

 

Vytlačiť