Jednorazové fľaše sa už nenosia, ukážte nám svoju alternatívu

Jednorazové fľaše sa už nenosia, ukážte nám svoju alternatívu

Minulý rok začalo Slovensko zálohovať PET fľaše a plechovky. Tento krok síce výrazne znížil množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov, ale nevyriešil problém s neustálou produkciou plastových fliaš. Opäť totiž platí, že najlepší odpad je žiadny odpad.

Marcová výzva kampane Zatoč s odpadom, ktorej iniciátorom je Slovenská agentúra životného prostredia, upriamuje pozornosť na obmedzenie používania jednorazových nápojových obalov, ako sú tetrapaky, plechovky či plastové fľaše. Práve tie  sa totiž aj v súčasnosti, kedy sa životné prostredie a jeho ochrana dostávajú do popredia viac ako inokedy, tešia mimoriadnej obľube. Pre ilustráciu, v roku 2016 sa na celom svete predalo viac ako 480 biliónov plastových fliaš, pričom doba ich rozkladu je až  500 rokov. V roku 2018 sa v Európe vyprodukovalo takmer 61,8 miliónov plastov, z toho PET (polyetyléntereftalát) fľaše tvorili takmer 8 %. Recykluje sa pritom iba okolo 30 % plastov, väčšina tak stále končí na skládkach či v oceánoch, v lepšom prípade v spaľovniach na energetické využitie.

Na Slovensku sa každý rok predá zhruba jedna miliarda plastových fliaš. Problém nápojových obalov spočíva v ich krátkej životnosti. Doslova za pár sekúnd alebo minút sa stávajú odpadom. Tak, ako v prípade ostatných obalov, aj v prípade tých nápojových platí, že recyklácia nie je ideálnym a jediným riešením. Tým najdôležitejším je predchádzať ich vzniku. Skôr, ako si teda kúpime niečo v jednorazovom nápojovom obale, uvažujme či neexistuje iná alternatíva. V súčasnosti sú na trhu dostupné kvalitné nerezové, sklenené či bambusové fľaše, poháre aj slamky. Mnohé mestá majú automaty na mlieko a existuje viacero bezobalových obchodov. Stačí len tak málo – začať od seba!

Zapojte sa do marcovej výzvy SAŽP „Ukáž svoju fľašu“. Postup je jednoduchý

1. Máte svoju obľúbenú, opakovane použiteľnú fľašu na nápoje? Ukážte nám ju!

2. Nekupujte nápoje v jednorazových obaloch. Naplňte si svoju obľúbenú fľašu vodou z vodovodu, pitných fontán či cisterien.

3. Pošlite nám fotografiu svojej fľaše a miesta, kde ste ju naplnili. Napíšte, koľkokrát počas výzvy sa vám to podarilo.

Odborným garantom marcovej témy je NATUR-PACK a. s., registrácia do výzvy prebieha na tomto linku: https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom/pripime-si-s-planetou

Vyhodnotenie februárovej výzvy zameranej na tému elektroodpadu je zverejnené tu: https://www.ewobox.sk/clanok/vezmi-knihu-nie-mobil

Foto: Envirospektrum

Fotogaléria

Ďalšie novinky

Workshopy zamerané na adaptačné a mitigačné opatrenia pre odolnejšie sídla

19. 3. 2024

Workshopy zamerané na adaptačné a mitigačné opatrenia pre odolnejšie sídla

Na stránke Living Lab Dropie je od 19. marca 2024 zverejnená séria online workshopov pre samosprávy s cieľom vzdelávať a rozširovať povedomie o adaptačných a mitigačných opatreniach pre zmenu klímy medzi miestnymi aktérmi v  samosprávach, ale tiež medzi laickou verejnosťou.
Nakupujem, teda som

4. 3. 2024

Nakupujem, teda som

Všetci nakupujeme podľa nejakých preferencií – s ohľadom na cenu, zvyk, praktickosť, čas. Častokrát však pritom zabúdame na ekologický aspekt. Neuvedomujeme si, že nakupovanie negatívne prispieva ku zmene klímy. Obsah našich nákupných košov sa neraz mení na obsah smetných košov. Veľa napovedajú aj aktuálne čísla, podľa údajov Štatistického úradu SR sme v roku 2022 na Slovensku vytvorili 2,6 mil. ton komunálneho odpadu. Je to priemerne 478 kg na osobu, čo predstavuje približne 1,3 kg odpadu na deň.
Verejné pripomienkovanie

1. 3. 2024

Verejné pripomienkovanie

Zapojte sa do pripomienkovania revidovaného návrhu osobitných podmienok na udelenie národnej environmentálnej značky "Environmentálne vhodný produkt" pre skupinu produktov "Tuhé ušľachtilé palivá z biomasy". Materiál je vypracovaný v zmysle zákona č. 469/2002 Z. z.  o environmentálnom označovaní výrobkov v znení neskorších predpisov.