Jednorazové plasty nie sú (eko)LOGICKÉ

02.06.2023
Jednorazové plasty nie sú (eko)LOGICKÉ

Ročne sa do obehu dostane až 100 miliárd igelitových tašiek. Veľká väčšina z nich sa použije iba raz na zhruba 20 minút. Kvôli takej krátkej dobe vyjde doslova nazmar nielen ľudská práca, ale aj energie a prírodné zdroje. Jednorazové plasty predstavujú veľkú hrozbu pre životné prostredie, pretože sa rozkladajú na mikroplasty. Tie sa nachádzajú doslova všade –  v ovzduší, riekach, moriach, v telách živočíchov aj v tele človeka. Skúsme preto povedať jasné „NIE“ igelitovým taškám a jednorazovým vrecúškam na pečivo či ovocie, a takýmto spôsobom znížiť množstvo plastových obalov. Bude to nielen ekologické, ale aj logické...

V Európe sa ročne vyrobí 58 miliónov ton plastov a až 25 miliónov ton plastového odpadu sa vyhodí. Štatistiky hovoria jasne, pri výrobe plastov a spaľovaní tohto druhu odpadu vzniká na celom svete ročne približne 400 miliónov ton CO2. Plasty budú do roku 2050 zodpovedné za 20 % globálnej spotreby ropy a za 15 % všetkých emisií skleníkových plynov. A v oceánoch bude plávať viac plastu ako rýb... Veľkú časť plastového odpadu pritom tvoria jednorazové obaly, navrhnuté a vyrobené len na jedno použitie.                                     

V roku 2010 každý Európan použil priemerne 198 jednorazových plastových tašiek (igelitiek). Bežný Slovák však použil o 2,3 x viac igelitiek – až 466 kusov za rok. V tejto nelichotivej štatistike sme tak spolu s Poľskom a Portugalskom smutným rekordérom. Od roku 2018 u nás za igelitové tašky v obchodoch platíme a ich spotreba na Slovensku významne klesla. Ministerstvo životného prostredia SR uviedlo, s odvolaním na štatistiku Európskej komisie, že v roku 2019 to bolo už iba 14 igelitiek. Spoplatnenie igelitiek však viedlo k zvýšeniu spotreby iných druhov plastov. Navyše, vytriedený plastový odpad nemôžeme recyklovať donekonečna. Vlastnosti plastu sa totiž opakovaným spracovaním zhoršujú. Do mnohých výrobkov sa tak musí vždy pridať aj nový, alebo sa z neho vyrábajú výrobky s nižšou kvalitou, ktoré už postupne ďalej nie je možné recyklovať  - a tak sa stávajú odpadom. V podobe mikroplastov sa  postupne hromadia v životnom prostredí, v telách živočíchov, aj v nás ľuďoch.

Ani alternatívu v podobe bavlnených tašiek nemôžeme považovať za úplne ideálnu, a to kvôli obrovskej uhlíkovej a vodnej stope, ktorú nadobúdajú počas pestovania a spracovania bavlny. Riešením nie sú ani tašky z tzv. rozložiteľných (biodegradovateľných) plastov. Kompostovateľné „igelitky“ sú síce vyrobené z prírodných materiálov, ktoré sa prirodzene rozkladajú (z kukuričných a rastlinných škrobov a organických olejov), ale vedci nevedia odhadnúť, čo spôsobujú látky, na ktoré sa rozložia.

Ako teda zatočiť s igelitovými taškami a celkovo jednorazovými plastami? V prvom rade nakupujme zodpovedne a vyberajme výrobky s nižším dopadom na životné prostredie. Teda tie bez zbytočných plastových obalov. V druhom rade nenakupujme do „igelitiek“. Skúste si to s nami v júnovej výzve z dielne Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá ukončí kampaň Zatoč s odpadom.

Výzva: Nakupujte do záclony

1. Poobzerajte sa po starej záclone, obruse či inom kuse látky. Ideálna je s hustými očkami a z materiálu, ktorý sa nepára.

2. Nezúfajte, ak doma nič nenájdete. Navštívte secondhand alebo miestnu krajčírsku dielňu. Pravdepodobne sa tam nájde kopa nepotrebných odrezkov zo záclon a rôznych látok.

3. Prečítajte si postup na výrobu vlastného vrecka, ktoré nahradí to mikroténové. Na internete nájdete veľa ďalších tipov a trikov. Pokúste sa niektorý z nich zrealizovať.

4. Ak nemáte ani vhodnú látku, ani ihlu a niť a obe ruky „ľavé“, môžete podporiť kúpou vrecúška lokálnych výrobcov, chránené dielne a remeselníkov.

5. Pošlite nám fotku svojho nového nákupného vrecka a napíšte niečo zo svojich skúsenosti.

Odborným garantom júnovej výzvy je NOK (Nemám odpadkový kôš). Zapojiť sa do nej môžete prostredníctvom tohto linku: https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom/raz-a-dost.

Video k júnovej výzve ako inšpiráciu si môžete pozrieť na našom YT kanáli: https://www.youtube.com/watch?v=RWCNBg3v_H4.

Vyhodnotenie májovej výzvy je zverejnené tu: https://www.ewobox.sk/clanok/naber-odvahu.

Fotogaléria


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.