Netradičná časová schránka: Deti poslali enviro odkaz v koreňoch zasadeného duba

15.05.2025
Netradičná časová schránka: Deti poslali enviro odkaz v koreňoch zasadeného duba

Odkazy na tému klimatických zmien by si mohli prečítať ich rovesníci, ktorí tu budú žiť okolo roku 2300.

Počas environmentálnej súťaže Hypericum, ktorej 25. ročník zorganizovala Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v priestoroch Strediska environmentálnej výchovy Dropie v Zemianskej Olči, mali zúčastnení študenti aj jednu netradičnú úlohu. Spoločne zasadili dub a ku jeho koreňom vložili časovú schránku s odkazom pre deti do budúcnosti.

„Predpokladáme, že by ho mohli objaviť okolo roku 2 300. Dub letný je dlhoveký, pomaly rastúci strom a na dobrom stanovišti sa môže dožiť aj 300 rokov, preto sme naše posolstvá posielali až do tohto obdobia,“ uviedla Katarína Vajliková zo Strediska environmentálnej výchovy Dropie.

Dub zasadili deti zo základných škôl
Dub zasadili deti zo základných škôl

„Do podobných časových schránok v minulosti dávali artefakty charakteristické pre dané obdobie – mince, predmety, či novinové články. My ako environmentálna agentúra sme sa zamerali na tému klimatickej zmeny. Deti zo základných škôl poslali odkazy deťom, ktoré tu budú žiť v roku 2 300. Ich úlohou bolo opísať, čo tu máme teraz, s akými klimatickými problémami sa stretávame v roku 2025,“ vysvetlil netradičnú tému v časovej schránke generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík. 

Organizátori tejto aktivity veria, že v roku 2 300 už budú dopady klimatických zmien vyriešené a ľudstvo sa na ne stihne dobre pripraviť. „Deťom sme dali dôveru a to, čo vložili do schránky sme nekontrolovali. Napriek tomu nám niektoré svoje posolstvá ukázali,“ prezradil Marek Kotman, riaditeľ strediska environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety SAŽP. „Dnes je u nás daždivý deň, ale dážď je veľmi potrebný. Dúfam, že aj v roku 2 300 máte ešte stále dostatok vody, že tu nerastú iba kaktusy, ale stále aj krásne duby, ako tento,“ napísala 11-ročná študentka Zuzana. „Verím, že v roku 2 300 ste ohľaduplní k prírode, dobre ju chránite a o vojnách sa učíte už iba na dejepise,“ znelo posolstvo 12-ročného Martina. 


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.