O titul Dedina roka zabojuje rekordných 28 slovenských obcí

20.05.2025
O titul Dedina roka zabojuje rekordných 28 slovenských obcí

Celkovo 28 rázovitých slovenských obcí zabojuje o prestížny titul národného ocenenia Dedina roka, nad ktorým prebral záštitu podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Aktuálny 13. ročník súťaže zaznamenal rekordný záujem obcí, v histórii od roku 2001 sa nikdy neprihlásilo viac účastníkov. Víťaz súťaže bude známy na jeseň.

Vicepremiér Taraba po nástupe do funkcie ministra životného prostredia vytvoril na enviroagentúre nový tím ľudí, ktorý dostal Dedinu roka na úroveň svojich najlepších ročníkov. Národná cena je dnes dostupnejšia a motivujúcejšia, čo umožňuje pozdvihnúť úroveň súťaže a rozvíjať turizmus naprieč všetkými krajmi Slovenska. „Podporujeme obce v zachovávaní národného bohatstva, zviditeľňovaní svojich tradícií, kultúrnych zvyklostí, ale tiež pri financovaní zmysluplných projektov, ktoré prinesú občanom prosperitu aj lepšiu ochranu životného prostredia,“ podčiarkol Taraba.

Envirorezort pod Tarabom zvýšil finančnú motiváciu pre súťažiacich a v tomto ročníku rozdelia vďaka partnerom podujatia vo finančných a vecných cenách viac ako 50-tisíc eur. K úspechu prispelo podľa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia Juraja Moravčíka aj rozšírenie spolupráce so samosprávnymi krajmi, tie v tomto ročníku udelia osem vlastných krajských ocenení. „Dva kraje v minulom ročníku nemali vôbec zastúpenie, preto sa nám podarilo rozšíriť spoluprácu s vyššími územnými celkami. Osvedčilo sa to a zastúpenie súťažiacich obcí je vo všetkých krajoch Slovenska, vďaka čomu bude súťaž konkurencieschopnejšia a kvalitnejšia,“ dodal Juraj Moravčík.

Najviac prihlásených obcí, päť, je z Nitrianskeho kraja, Trnavský, Trenčiansky, Banskobystrický a Košický kraj majú po štyroch účastníkoch. Tri obce sa chcú stať Dedinou roka v Prešovskom a Žilinskom kraji a jedna v Bratislavskom kraji. Celkové víťazstvo a titul Dedina roka 2025 získa iba jedna obec, ktorá bude Slovensko reprezentovať v európskej súťaži. Šancu uspieť majú aj menšie obce. Okrem hlavnej ceny udelia organizátori aj ceny v kategóriách Dedina ako partner, ako hospodár, ako klenotnica a ako maľovaná. Mimoriadne ceny udelí aj Ministerstvo životného prostredia SR a generálny partner COOP Jednota Slovensko, s.d.

„Sme hrdí, že môžeme podporovať projekt Dedina roka, ktorý pripomína obyvateľom Slovenska krásu a rozmanitosť slovenského vidieka. Preto som veľmi rád, že sa tento rok zapojilo až 28 obcí a verím, že poklady, ktoré sa ukrývajú v našich regiónoch sa týmto projektom zviditeľnia. Naše predajne na vidieku nie sú len nákupným miestom. Sú živými komunitnými miestami, kde sa zákazníci stretnú a porozprávajú so známymi i poradia pri nákupe s personálom. Sme aktívnou súčasťou života na vidieku. O to viac nás teší, že vďaka Dedine roka sa výnimočnosť slovenských obcí dostáva do popredia a laureát ocenenia môže reprezentovať Slovensko i na európskej úrovni,“ uzavrel význam projektu Ján Bilinský, predseda predstavenstva, COOP Jednota Slovensko.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.