SAŽP pomáha samosprávam pripraviť sa na zmeny klímy

19.05.2025
SAŽP pomáha samosprávam pripraviť sa na zmeny klímy

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v rámci plánu hlavných úloh pokračuje v spracovávaní stratégií adaptácie na zmenu klímy pre slovenské mestá a obce.

 „Zmena klímy pôsobí na globálnej, ale aj lokálnej úrovni. Dôsledky zmeny klímy sa najviac prejavujú v sídlach mestského typu, čo je podmienené vysokou hustotou obyvateľstva, vysokým podielom zastavaného územia a nepriepustných, spevnených povrchov a vysokou koncentráciou hospodárskej činnosti a infraštruktúry, bez dostatočného množstva vegetácie,“ uvádza docentka Ľubica Midriaková Zaušková zo SAŽP.

Ďalšia stratégia adaptácie na zmenu klímy bude spracovaná pre mesto Lučenec. Mesto Lučenec patrí medzi aktívne samosprávy v oblasti adaptácie na zmenu klímy a je tiež signatárom Charty Misie o adaptácii na zmenu klímy.

V rámci participácie prebieha identifikácia rizík vo vzťahu ku klimatickým ohrozeniam a ich lokalizácia v rámci pocitovej mapy. Obyvatelia môžu do mapy zaznačiť miesta, kde sa v čase horúčav cítia príjemne alebo naopak, ktorým miestam sa v čase horúčav vyhýbajú, ako aj miesta, na ktorých  sa viditeľne prejavuje sucho alebo sa  pri intenzívnych dažďoch akumuluje voda a lokality, na ktorých pociťujú silný vietor alebo zhoršenú kvalitu ovzdušia. Pocitová mapa bude podkladom pre plánovanie efektívnych adaptačných opatrení.

Autorský kolektív zo SAŽP v mesiaci apríl prezentoval Stratégiu adaptácie na zmenu klímy v obci Dubová. Účastníkov stretnutia oboznámil s vývojom vybraných klimatických ukazovateľov, poukázal na dôležitosť poznania prírodných podmienok, ktoré môžu dôsledky zmeny klímy tlmiť alebo akcelerovať a podrobne im prezentoval hodnotenie identifikovaných rizík vo vzťahu ku klimatickým ohrozeniam. Do lokalizácie rizík sa aktívne zapojili obyvatelia obce v rámci participatívneho procesu. V závere prezentácie sa predstavili navrhnuté adaptačné opatrenia na elimináciu rizík.

Zmena klímy sa prejavuje aj v meste Púchov. Narastá priemerná ročná teplota, počet letných a tropických dní, objavujú sa suché periódy, ale aj extrémne zrážky spojené so silným vetrom. Na základe  analytickej a hodnotiacej časti sa stanovila vízia  a hlavný cieľ adaptačnej stratégie pre mesto Púchov. Následne sa stanovilo 5 adaptačných priorít a 12 špecifických cieľov, ktoré vychádzajú z identifikovaných rizík a adaptačné opatrenia, ktoré majú prispieť k zníženiu až eliminácii hodnotených klimatických rizík. Príklady adaptačných opatrení sú ďalej detailizované prostredníctvom webových  stránok, na ktorých sa nachádza vizualizácia týchto opatrení, prípadne návody na ich realizáciu, ako aj rôzne príručky. Stratégia obsahuje aj odporúčania  pre výber adaptačných opatrení, zdroje ich  financovania a príklady monitorovacích indikátorov procesu adaptácie.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.