Vzdelávanie pedagogických zamestnancov v SAŽP

19.05.2025
Vzdelávanie pedagogických zamestnancov v SAŽP

Pre SAŽP v oblasti environmentálnej výchovy a vzdelávania (EVV) predstavujú pedagogickí zamestnanci kľúčovú cieľovú skupinu, ktorej sa prostredníctvom Strediska environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety - Referátu environmentálnej výchovy (SEVVO - REV) intenzívne venuje.

Inovačné vzdelávanie

Inovačné vzdelávanie je významným prostriedkom profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov, ktorého cieľom je vo všeobecnosti prehĺbenie, rozšírenie a inovácia profesijných kompetencií potrebných na výkon pedagogickej praxe. Cieľom je aj uplatnenie najnovších poznatkov, alebo skúseností z praxe vo výchove a vzdelávaní, čo je pri dynamicky sa vyvíjajúcej environmentálnej výchove mimoriadne dôležité.

SAŽP už takmer 5 rokov ponúka inovačné vzdelávanie s názvom Environmentálna výchova a vzdelávanie pre udržateľný rozvoj, na realizáciu ktorého disponuje aj príslušným oprávnením od Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. To pozostáva z 30 hodín prezenčného vzdelávania, ktoré je doplnené 20 hodinami dištančnej výuky.

Jar so SAŽP v Bratislave

Na prelome marca a apríla sme v spolupráci s  Katedrou environmentálnej ekológie a manažmentu krajiny Univerzity Komenského úspešne zrealizovali turnus inovačného vzdelávania v Bratislave pre 15 účastníkov z takmer celého Slovenska.

Každému tematickému celku bolo venovaných 10 vzdelávacích hodín, čo umožnilo nielen teoretický výklad, ale aj praktickú demonštráciu vybraných aktivít. Účastníci tak mali možnosť absolvovať vzdelávanie v tvorivej atmosfére. Dôraz sa kládol aj na možnosť účastníkov diskutovať, prinášať vlastné poznatky a pohľady na danú problematiku.

Súčasťou vzdelávania bola aj exkurzia do centra opätovného použitia KOLO v Karlovej Vsi, ktorá vhodne dopĺňala poznatky a kompetencie nadobudnuté v rámci vzdelávania ohľadom predchádzania vzniku odpadu a obehovej ekonomiky.

Vzdelávanie budúcich učiteľov

V oblasti vzdelávania pedagogických zamestnancov je momentálne na výber viacero inovačných vzdelávaní s tematikou environmentálnej výchovy a vzdelávania, tie sú však zamerané na pedagógov v praxi a ašpirantov na pedagogické povolanie – študentov pedagogiky opomínajú.

Práve absencia pregraduálneho vzdelávania v oblasti  EVV bola identifikovaná ako jeden z problémov v rámci Národnej konferencie EVVO v roku 2018 a aj diskusnej štúdie „Čo v tej škole učia“ z roku 2021. Absentujúca pregraduálna príprava pedagógov je spolu s časovou náročnosťou vnímaná ako najväčšia bariéra realizácie kvalitnej environmentálnej výchovy v školách.

SAŽP sa rozhodla na túto výzvu reagovať a ešte v roku 2022 nadviazala kontakt s FPV UMB a následne bola dohodnutá spolupráca na pregraduálnej príprave učiteľov v oblasti EVV. Cieľom spolupráce je zlepšiť situáciu so zavádzaním EVV do výučby v našich školách,  jej popularizácia a propagácia so zámerom perspektívne profilovať budúcich pedagógov.

Konkrétne obrysy dostala spolupráca FPV UMB a SAŽP v roku 2025 kedy bol zrealizovaný vzdelávací kurz pre študentov UMB (formou výberového predmetu) s názvom Environmentálna výchova 2, ktorého realizáciu zabezpečili špecialisti na EVV pôsobiaci v SAŽP.

Kurz absolvovalo 20 účastníkov ktorí sa dozvedeli viac o problematike udržateľného rozvoja, kľúčových problémoch spoločnosti, aktuálnych environmentálnych cieľoch a výzvach. Vďaka získaným poznatkom by mali byť schopní aktualizovať environmentálnu výchovu o aspekty udržateľnosti a implementovať ich vo svojej každodennej praxi.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.