Vzdelávanie pedagogických zamestnancov v SAŽP

Pre SAŽP v oblasti environmentálnej výchovy a vzdelávania (EVV) predstavujú pedagogickí zamestnanci kľúčovú cieľovú skupinu, ktorej sa prostredníctvom Strediska environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety - Referátu environmentálnej výchovy (SEVVO - REV) intenzívne venuje.
Inovačné vzdelávanie
Inovačné vzdelávanie je významným prostriedkom profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov, ktorého cieľom je vo všeobecnosti prehĺbenie, rozšírenie a inovácia profesijných kompetencií potrebných na výkon pedagogickej praxe. Cieľom je aj uplatnenie najnovších poznatkov, alebo skúseností z praxe vo výchove a vzdelávaní, čo je pri dynamicky sa vyvíjajúcej environmentálnej výchove mimoriadne dôležité.
SAŽP už takmer 5 rokov ponúka inovačné vzdelávanie s názvom Environmentálna výchova a vzdelávanie pre udržateľný rozvoj, na realizáciu ktorého disponuje aj príslušným oprávnením od Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. To pozostáva z 30 hodín prezenčného vzdelávania, ktoré je doplnené 20 hodinami dištančnej výuky.
Jar so SAŽP v Bratislave
Na prelome marca a apríla sme v spolupráci s Katedrou environmentálnej ekológie a manažmentu krajiny Univerzity Komenského úspešne zrealizovali turnus inovačného vzdelávania v Bratislave pre 15 účastníkov z takmer celého Slovenska.
Každému tematickému celku bolo venovaných 10 vzdelávacích hodín, čo umožnilo nielen teoretický výklad, ale aj praktickú demonštráciu vybraných aktivít. Účastníci tak mali možnosť absolvovať vzdelávanie v tvorivej atmosfére. Dôraz sa kládol aj na možnosť účastníkov diskutovať, prinášať vlastné poznatky a pohľady na danú problematiku.
Súčasťou vzdelávania bola aj exkurzia do centra opätovného použitia KOLO v Karlovej Vsi, ktorá vhodne dopĺňala poznatky a kompetencie nadobudnuté v rámci vzdelávania ohľadom predchádzania vzniku odpadu a obehovej ekonomiky.
Vzdelávanie budúcich učiteľov

V oblasti vzdelávania pedagogických zamestnancov je momentálne na výber viacero inovačných vzdelávaní s tematikou environmentálnej výchovy a vzdelávania, tie sú však zamerané na pedagógov v praxi a ašpirantov na pedagogické povolanie – študentov pedagogiky opomínajú.
Práve absencia pregraduálneho vzdelávania v oblasti EVV bola identifikovaná ako jeden z problémov v rámci Národnej konferencie EVVO v roku 2018 a aj diskusnej štúdie „Čo v tej škole učia“ z roku 2021. Absentujúca pregraduálna príprava pedagógov je spolu s časovou náročnosťou vnímaná ako najväčšia bariéra realizácie kvalitnej environmentálnej výchovy v školách.
SAŽP sa rozhodla na túto výzvu reagovať a ešte v roku 2022 nadviazala kontakt s FPV UMB a následne bola dohodnutá spolupráca na pregraduálnej príprave učiteľov v oblasti EVV. Cieľom spolupráce je zlepšiť situáciu so zavádzaním EVV do výučby v našich školách, jej popularizácia a propagácia so zámerom perspektívne profilovať budúcich pedagógov.
Konkrétne obrysy dostala spolupráca FPV UMB a SAŽP v roku 2025 kedy bol zrealizovaný vzdelávací kurz pre študentov UMB (formou výberového predmetu) s názvom Environmentálna výchova 2, ktorého realizáciu zabezpečili špecialisti na EVV pôsobiaci v SAŽP.
Kurz absolvovalo 20 účastníkov ktorí sa dozvedeli viac o problematike udržateľného rozvoja, kľúčových problémoch spoločnosti, aktuálnych environmentálnych cieľoch a výzvach. Vďaka získaným poznatkom by mali byť schopní aktualizovať environmentálnu výchovu o aspekty udržateľnosti a implementovať ich vo svojej každodennej praxi.
Ďalšie novinky
16. 4. 2024
Participatívne stretnutie v Púchove
11. 4. 2024
Vieme, čo jeme?
10. 4. 2024